Dr. Öznur Sevme

Dr. Öznur Sevme

Dr. Öznur Sevme

İstihdam Meselesi ve Gençlik Oturumu | İstanbul Aydın Üniversitesinde Öğretim Görevlisi

3 Kasım Pazar / 14:30-16:00/ SEMERKAND SALONU 405 

İnsanı seven, dürüstlüğü ilke edinmiş, öğrenmeyi ve çalışmayı seven, pozitif, güler yüzlü, saygılı, objektif, iletişim gücü yüksek, çalışma arkadaşlarının fikirlerine önem veren, ekip çalışmasında başarılı ve yeni fikirler ortaya koyabilen, farklı yorumlara her zaman açık, hedeflerine ulaşmada azimli ve kararlı bir şekilde yol alan bir ekonomist. “Topuklu Ekonomist” adıyla bir kitap yayınlayarak kadınların sesi olmaya çalışma amacında… 

Dr. Öznur Sevme, kadının varoluşunu “Dünya ve sosyal hayatın üretken, barış yanlısı, dost, çözüm odaklı, gülmenin yaraştığı, mutluluk hedefli türü” şeklinde anlamlandırıyor. Topuklu ekonomistleri; hatırnaz, sıcak, üretken, kaderine yön verebilen güzel kadınlar olarak tanımlayan Dr. Öznur Sevme, baş koyduğu yolda öncelikli olarak imkansızlıkları olan aile ve toplum ekonomisini güçlendirmeye çaba gösterecek kadın girişimcileri destekleyen bir misyona sahip. “Keşke, keşke bugün, bütün gülen, ağlayan, zorda, karanlıkta, açlıkta, soğukta, zorbalıkta, yetimlikte, sevgisiz el evinde, bulunan, tüm kadınlara bir sesle ulaşabilsek. Birbirimizi sever, besler, destekleriz biz diyebilsek.” sözleriyle katıldığı toplantılarda ve eğitimlerde bu kaygısını sık sık dile getiriyor. İnsanların birbirine ve dünyaya yetebilen tek canlı türü olduğunu ifade eden Dr. Sevme, içlerinden birinin öyküsünden bütünün ilham alabileceği, dinlenilen var oluş hikâyelerinden etkilenip, çekingen ve dingin kalınan bir durumda olan kadınların güçlenip ileri adımlar atacak gücün bulunmasını desteklemek için çalışmalarını sürdürüyor. Eldeki kaynakların büyüklüğünü önemsemeden var olmayı bilerek insanların birbirine iyi gelecek öğrenmeler ve tanıdıklıklar kazanmasına rehberlik ediyor. 

İAÜ İşletme Yönetimi Öğr. Gör. Öznur Sevme de girişimci kadınlara şu tavsiyelerde bulunuyor: “Kendimizi ve çevremizi güçlendirmek, çoğaltmak, yeni ürünler ortaya çıkarmak, elde ettiğimiz maddi ve manevi güçle uzun ve kalıcı adımlar atmak öyle gurur verici ki… Tüm girişimcilerin bu başarı öykülerinden ilham alarak, var oluş hikâyelerinden etkilenip, daha güçlü adımlar atmalıyız. “Bir” olup nice güzel başarı hikâyeleri ortaya çıkarmalıyız.” 

İstanbul Aydın Üniversitesi İşletme Anabilim Dalında Muhasebe Denetim, Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İktisat Bölümü üzerine eğitimlerini tamamladıktan sonra Varna Free Üniversitesinde İş Sağlığı ve Güvenliği üzerine doktorasını yapmıştır. 

Kariyer hayatı boyunca Finans Sorumlusu, Eğitim Planlama Sorumlusu olarak görevler yapan Dr. Öznur Sevme, halen İstanbul Aydın Üniversitesinde Öğretim Görevlisi ve KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitmenliği, TTPYO’da ise Girişimcilik Mentorluğunu sürdürmektedir. Genel Muhasebe, Genel Ekonomi, Muhasebe Denetimi ve Mali Analiz, Girişimcilik, Konaklama İşletmelerinde Finansal Yönetimi, Dönem Sonu Muhasebe İşlemleri, Finansal Yönetim, Finansal Muhasebe ile Uluslararası Ticaret Finansı dersleri vermektedir. 

Balkan Üniversitesinden Finansal Hizmetler, Uygulamalı Dış Ticaret Eğitimi, Stratejik Pazarlama, İstanbul Aydın Üniversitesinden ise Girişimcilik Eğitimi, Kurumsal İletişim Uzmanlığı, Medya Akademisi ve Eğiticinin Eğitimi sertifikalarına sahiptir. 1999 Depreminde Gönüllü Caritas Çalışanı ve Üstün Başarı Ödülüne layık görülmüştür. İyi derecede İngilizce ve Osmanlıca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.