Dr. Yavuz Selim SILAY

Dr. Yavuz Selim SILAY

Dr. Yavuz Selim SILAY

Girişimcilik Oturumu | Maqasid Angels Investors Network Kurucu Ortağı ve CEO'su

3 Kasım Pazar / 14:30 – 16:00 / BABİL SALONU 402 

2000 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. 5 yıl Baylor College of Medicina’da Houston, Texas’da Akademisyen, araştırma direktorü olarak çalıştı. MD Anderson Kanser merkezinde Amerikan Ulusal Saglık Enstitüsünün (NIH) sübvanse ettigi Physician Scientist Training (Doktor bilim adamı eğitimi) programına katıldı. Akademisyenlikten endüstriye başarıyla geçiş yaptıktan sonra, 2010 yılında Wall Street Journal tarafından Amerika’nın en iyi 2. Executive MBA’i seçilen Washington Üniversitesi, Olin Business School’da master yaparak Strategy, Marketing, Business ve Leadership eğitimi aldı. 2013 yılına kadar Amerika’da ilaç endüstrisinde üst düzey yönetici olarak çalıştı.

7 yıl Almanya, 14 yıl Amerika’da yaşadı. Türkiye’ye dönme kararı aldıktan sonra ICG (İstanbul Consulting Group) adına Dünya Bankası Projesi kapsamında T.C Sağlık Bakanlığında danışmanlık yaptı. AİFD (Araştırmacı İlaç Firmaları Derneğinde) Pazar Erişim ve Sağlık Politikaları Direktörü olarak sektörü temsil etti.Siemens Healthcare’in Türkiyedeki en büyük distribütörü olan bir firmanın genel müdürlüğünü yaptı. ICG(İstanbul Consulting Group) AŞ olarak Kamuyla ilişkiler hizmeti vermekte ve çalışmalarını Sağlık, Enerji, Savunma ve Finans alanlarında yürütmektedir. Türkiye’nin ilk faizsiz melek yatırım ağı kuruluş ve akreditasyon çalışmalarını ve yeni fonların kuruluş süreçlerini Şubat 2019’dan itibaren yürütüyor. Türkiye’de çok sayıda BSTB onaylı Ar-Ge merkezi ve Üniversitelerde hızlandırıcı programlar ve kuluçka merkezleri açmaktadır.

Rutgers Üniversitesi İnovasyon ve Eğitim Bölümü’nde Danışmandır.İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Sağlık Kuluçka Merkezi BioCube’un 15 Mayıs 2018’de kuruluş altyapısını hazırlamıştır. Girişimcilere finans sağlayan bir kuruluş olan FasterCapital Türkiye Partneri, Japon Sumitomo Grup/Expel İlaç, Endüstri Medikal, Archem Diagnostik, Diagen, Hekim İlaç gibi çok sayıda firmanın Kurumsal İlişkiler direktörüdür. Pazar Erişimi, Teknoloji transferi,Sağlık Ekonomisi, Ar-Ge, Tıbbi malzeme ve ilaç sürecinde hem akademi hem endüstri boyutundaki tecrübesinden dolayı Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne (National Institute of Health) danışmanlık ve hakemlik pozisyonlarında hizmet veriyor. Merkezi Amerika’da olan Society of Physician Entrepreneur (SoPE) Turkey Başkanı, Sağlık- Der Danışma Kurulu ve Dünya İslam Sağlık Birliği’nde Sağlık Dernekleri Federasyonu’nu temsilen Konsey Üyesi, Turkish-American Pharmacist Association Yönetim Kurulu üyesidir.

Evli ve 2’si kız 3 çocuk babası olan Dr. Sılay iyi derecede İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilmektedir.