Nazmiye Atalan

Nazmiye Atalan

Nazmiye Atalan

Psikodrama Atölyesi | Uzman Sosyal Çalışmacı - Psikodramatist

2 Kasım Cumartesi / 15.30 – 16.15

1980 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Çalışma ve Sosyal Hizmetler bölümünden mezun oldu. 1987 yılında İ.Ü. Çocuk Sağlığı Enstitüsünde “Adölesan İntihar Girişimlerinin Psikososyal Nedenleri“ konulu tezi ile yüksek lisansını tamamladı. 1983-2005 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesinde çalıştı. Yetişkin ve gençlik sorunları bireysel ve aile terapileri, kanserli hastalara psikososyal destek ve yaşam kalitelerini iyileştirici rolleri ile bireysel, aile ve grup terapileri yaptı. Eğitimler verdi. Ulusal ve Uluslararası kongrelerde sunumlar hazırladı. 2000- 2006 yılları arasında, Dr. Abdülkadir Özbek Enstitüsünde psikodrama eğitimini aldı ve “İşitme Engelli Çocukların Ailelerinin Kaygı Düzeylerinin Psikodrama Yöntemi ile Azaltılması “ tezi ile psikodramatist ünvanını aldı.

Federation of Europian Psychodrama Training Organizationa (FEPTO) bağlı Dr. Abdülkadir Psikodrama Enstitüsü Eğiticilerine katıldı. 2004- 2006 yılları arasında Sanatla Terapi Eğitimi ve Belgesini aldı. 1994 yılında Amsterdam SWOZ organizasyonunda “Küçük Adımlar” projesinin Türkiye’de yaygınlaştırılması için “Eğiticinin Eğitimi” sertifikasını aldı ve ilk basamak eğitimlerini verdi.

2005 – 2010 yılları arasında özel bir özel eğitim merkezinde, gerek sağlıklı bireylerle yaşantı grupları, gerekse engelliler ve aileleri ile, bireysel terapiler, aile terapileri ve psikodrama grupları yaptı. Engelli ailelerine gönüllü psikodrama grupları yaptı. Aile Terapisi Eğitimlerinde Psikodrama dersleri verdi. 2013 – 20018 yılları arasında Kemerburgaz Üniversitesinde Çocuk Çalışmaları ve Tıbbi Sosyal Hizmet dersleri verdi. 2017- 2018 öğretim yılı ikinci dönem, Medipol Üniversitesi Ebelik Bölümünde, Doğumu Destekleyen Bütünsel Yöntemler dersini psikodrama uygulamaları ile verdi. 2016 yılından beri, beş dönemdir, Yeditepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümünde Psikodrama dersleri vermektedir. Sosyal Sorumlulukları Hematoloji Yardım Derneği kurucu üyesi olup, beş dönem yönetim kurulunda çalışmıştır. İstanbul Psikodrama Derneğinde iki dönem, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneğinde bir dönem ve Abhaz Federasyonu yönetim kurulunda bir dönem etkin olarak çalışmıştır. Haydarpaşa Dayanışması ve Validebağ Gönüllüleri destekçisidir.