Prof. Dr. Ayten Altıntaş

Prof. Dr. Ayten Altıntaş

Prof. Dr. Ayten Altıntaş

İntegratif Tıp Oturumu | Medipol Üniversitesi Tıp Tarihi ve Etik ABD Bölüm Başkanı

3 Kasım Pazar / 14:30 – 16:00 / ENDÜLÜS SALONU 403 

11 Haziran 1948 yılında Tokat’ta dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimini Konya’da tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini ise 1966-1970 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde tamamlamıştır.

İstanbul üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp tarihi ve Deontoloji alanında göreve başlamıştır. başlamıştır. Ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji kürsüsüne geçmiştir. 1 Temmuz 1982 yılında doktorasını tamamlamıştır. 1996 yılında Profesörlüğe yükselmiştir. Ayten Altıntaş çalışmalarını Türk Tıbbi eğitimi konusunda yoğunlaştırmıştır. Osmanlı tıbbında derin araştırmalar yapmış bu araştırmalarını kitap haline getirmiştir. İstanbul üniversitesinde görev yaparken emekli olmuştur.

Daha sonra Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim dalı bölüm başkanı olmuştur. Sadece gül konusunda 40’ın üzerinde makale, 7 Türkçe, 1 adet de İngilizce kitabı bulunmaktadır. Hedefi, geleneksel tıptaki kadim bilgileri kullanarak ürettiği ve bir benzeri olmadığını bildiği bu şifalı ürünün tüm dünyada hakettiği yere gelmesi ve diğer üreticilere yol açması.